Ön hogyan méri a HR osztály munkájának sikerességét?

10 mérőszám (KPI), ami nélkül nincs eredményes HR-tevékenység

Ahhoz, hogy egy vállalat működése sikeres legyen, nélkülözhetetlen az eredmények folyamatos mérése, a kiértékelés és visszacsatolás. Ez az állítás a szervezetek HR tevékenységére fokozottan igaz. Ebben a kérdésben jelentős szempont a kulcs hatékonysági mutatók (KPI) kiválasztása és ezek alapos felülvizsgálata.

Ebben a cikkben sorra vesszük a HR legfontosabb teljesítménymutatóit, hogy átláthatóbbá váljon, hogyan járul hozzá a vállalat HR-tevékenysége a szervezet hatékony működéséhez. Emellett igyekszünk megválaszolni, hogyan lehet produktívan felülvizsgálni a HR hatékonysági mutatókat és segítünk megérteni, mi van a rideg számok mögött. Ezzel pedig nem csak hasznos következtetéseket vonhat le, de kijelölheti a stratégiai HR fejlesztési irányvonalakat.

Mi az a KPI?


A KPI (Key Performance Indicators), azaz kulcs hatékonysági mutatók abban segítik a cégeket, hogy az előre meghatározott célok mentén mérni tudják fejlődésüket. A KPI akkor válik lényegessé egy vállalkozás életében, miután a szervezet meghatározta küldetését, azonosította az érdekeltek körét és meghatározta céljait.

HR stratégia tervezése KPI célok kijelölésével

1. HR mérőszámok meghatározása

Bármilyen szakterület, így a HR esetében is kulcsfontosságú, hogy a KPI mérőszámoknak közvetlenül kapcsolódniuk kell a vállalat általános stratégiájához, célkitűzéseihez, amelyek lehetnek például:

  • A méltányosság, befogadás és sokszínűség erősítése
  • A toborzás gyakorlatának fejlesztése
  • A munkavállalói elégedettség növelése

Az alábbi KPI példák segíthetnek komplex képet adni a HR tevékenység vállalatra gyakorolt hatásairól.

Íme 10 példa a legjobb HR KPI mutatókra:

  • Fluktuáció mértéke
  • Alkalmazottak munkaviszonyban eltöltött átlagideje
  • Előléptetések száma az egyes szervezeti egységekben
  • A nyitott pozíciók betöltésének átlagos átfutási ideje
  • Egy új jelentkezőre jutó költség
  • Képzett jelöltek száma
  • A kölcsönzött munkaerő utáni költségek
  • A kölcsönzött munkaerő minősége
  • Az alkalmazottak átlagos termelékenysége
  • Munkavállalói elkötelezettségi mutatók

2. Munkavállalók visszajelzéseire vonatkozó alapos elemzések

A HR hatékonysági mutatók áttekintése során érdemes olyan információforrásokat is figyelembe venni, melyek rámutatnak arra, hogy az alkalmazottak működése hogyan befolyásolja a vállalat fejlődését. 

Mire gondolunk? Például, ha a cég végzett vállalati kultúra, munkavállalói elégedettség vagy munkavállalói elkötelezettség felmérést, célszerű megvizsgálni a kapott eredményeket, és összehasonlítani az alkalmazottak visszajelzéseit a HR KPI mutatókkal. 

Mint az összes, vállalati eredményességgel kapcsolatos felmérés, ez a gyakorlat is akkor lesz hatékony, ha a HR minden évben elvégzi ezt a fajta összevetést és az évenként kapott eredményeket összehasonlítja egymással. Az így kapott információk kielemzése és a megfelelő visszacsatolás a vállalat hosszú távú fejlődését támogatja.

3. Konzultáció az osztályvezetőkkel

A kulcs hatékonysági mutatók és munkavállalói felmérések eredményeinek összevetése csupán a felülvizsgálat kezdete, a HR információgyűjtése itt még nem ér véget. 

A kapott eredményekből még többet hozhatunk ki, ha a HR személyes megbeszélések keretében értékeli ki őket a szervezeti egységek vezetőivel. Az eredmények megbeszélése és a tapasztalatok kölcsönös megosztása minden fél számára hasznos visszacsatolás lehet a cégen belüli tevékenységével kapcsolatban. 

Például a magas fluktuációs ráta elemzésekor az osztályvezetők megoszthatják a HR-es kollégákkal, hogy az alkalmazottaik miért döntöttek a cégtől való távozás mellett, de a HR is elmondhatja a döntéshozóknak a munkavállalók bérrel kapcsolatos aggályait.

Íme néhány hasznos kérdés, melyek segítségével irányíthatók a vezetőkkel folytatott beszélgetések:

  • Meséljen arról, vezetőként hogyan látja a vállalat fejlődését?
  • Milyen kihívásokkal találkozott az Ön osztályán?
  • Milyen kérdésekkel vagy aggályokkal fordultak Önhöz az alkalmazottai?

A HR osztályon kívüli vezetőktől érkező észrevételek felbecsülhetetlen értékkel bírhatnak a vállalat számára, és könnyen magyarázhatják azokat a meglepő adatokat, melyeket a HR menedzsment kapott a hatékonysági mutatók elemzése során.

4. A HR hatása a szervezeti eredményekre

A HR KPI mutatók, a munkavállalói felmérések és a vállalat osztályvezetőitől származó beszámolók kiértékeléseivel a HR terület egy átfogóbb képet kaphat arról, milyen lépésekkel segítheti a cég üzleti tevékenységét. 

A kapott információk birtokában továbbá tisztán kirajzolódik az is, hogy a munkaerő-menedzsment eredményei hogyan befolyásolják a szervezeti célokat. 

5. A HR KPI mutatók szerepe a jövő tervezésében

A HR mérőszámok kiértékelésének utolsó lépése, hogy a kapott információkból milyen jövőbe mutató trendek rajzolódnak ki. Fontos, hogy a HR csapat együtt végezze el a végső értékelést, a következő fő kérdések megválaszolása mentén:

  • Mi bizonyult működőképesnek?
  • Mi az, ami elmarad az elvárásainktól?
  • Van olyan hatékonysági mutatónk, ami rossz irányba halad?
  • Mi hiányzott idén, amivel a jövő évi stratégiát ki lehetne egészíteni?
  • Milyen lépéseket kell végrehajtanunk a jövő évi stratégiánkban az idei év eredményei alapján?
Olyan munkaerőt biztosítunk cégének, amely segítségével elérhetik a kitűzött célokat!

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Kategóriák

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Hidden
YYYY dot MM dot DD
Kérjük, nyilatkozzon:*

Hova küldhetjük az e-könyvet?

"*" a kötelező mezőket jelöli

Hidden
YYYY dot MM dot DD
Kérjük, nyilatkozzon:*